Statut Prywatnego Stowarzyszenia Wiernych „Katolickie Stowarzyszenie Theoforos”
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Katolickie Stowarzyszenie Theoforos zwane dalej Stowarzyszeniem jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych działającym na podstawie kan. 299 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK).
- W rozumieniu Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie jest organizacją kościelną (art. 34 ust.1).
- Stowarzyszenie posiada osobowość prawną w Kościele Katolickim na mocy kan. 312 i 322 (KPK).
- Stowarzyszenie w Diecezji Łomżyńskiej eryguje Biskup Łomżyński.
- Stowarzyszenie rządzi się niniejszym Statutem zatwierdzonym przez Biskupa Łomżyńskiego.
- Stowarzyszenie może używać nazwy skróconej: „Wspólnota Theoforos”.
§ 2
- Stowarzyszenie działa na terenie Diecezji Łomżyńskiej.
- Siedzibą Stowarzyszenia jest Parafia Św. Michała Archanioła w Łomży, ul. Dworna 25.
- Stowarzyszenie w ramach swojej działalności tworzy w innych miejscowościach Diecezji Łomżyńskiej lokalne oddziały Stowarzyszenia.
- Stowarzyszenie dla realizacji swych celów statutowych, może podejmować współpracę z innymi stowarzyszeniami, ruchami, organizacjami kościelnymi, osobami fizycznymi i prawnymi w kraju i za granicą oraz w bratnich kościołach chrześcijańskich.
§ 3
- Stowarzyszenie posiada asystenta kościelnego mianowanego przez Biskupa Łomżyńskiego.
§ 4
- Stowarzyszenie może posiadać wyróżniające je znak graficzny (logo).
- Formę oraz treść znaków identyfikacyjnych ustala Zarząd Stowarzyszenia.
Rozdział II. Cel i działalność Stowarzyszenia
§ 5
- Podstawowym celem Stowarzyszenia jest służba Kościołowi Katolickiemu w dziele ewangelizacji oraz formacja duchowa członków Stowarzyszenia, mająca na celu kształtowanie świadomych i dojrzałych postaw chrześcijańskich.
- Stowarzyszenie realizuje swój cel poprzez: • organizację i prowadzenie kursów ewangelizacyjnych w szczególności Kursu Alpha; • uczestnictwo oraz wspieranie organizacji kursów Szkoły Nowej Ewangelizacji; • spotkania ewangelizacyjne w szkołach i parafiach oparte na głoszeniu Kerygmatu; • pracę w małych grupach formacyjnych; • spotkania formacyjne z nauczeniem i modlitwą wspólnotową; • organizację ewangelizacyjno-formacyjnych rekolekcji wakacyjnych; • organizację dni skupienia dla członków Stowarzyszenia; • inicjatywy charytatywne; • profilaktykę uzależnień; • spotkania kulturalno-rozrywkowe propagujące kulturę chrześcijańską; • inne podejmowane inicjatywy ewangelizacyjne typu: koncerty, konkursy, pantomimy, audycje w radiu i telewizji, artykuły w prasie i na serwisach internetowych, sesje, konferencje, szkoły modlitwy i duchowości chrześcijańskiej; • współpracę z instytucjami kościelnymi (diecezje, parafie, zakony, stowarzyszenia, ruchy, bractwa etc).
§ 6
- Formacja członków Stowarzyszenia odbywa się na podstawie materiałów formacyjnych opracowanych przez Zarząd Stowarzyszenia i zatwierdzonych przez asystenta kościelnego, nawiązujących do formacji Ruchu Światło-Życie z elementami Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej oraz Szkoły Nowej Ewangelizacji.
§ 7
- Stowarzyszenie tworzy Szkołę Nowej Ewangelizacji działającą zgodnie z charyzmatem i metodologią Szkoły Ewangelizacji Świętego Andrzeja.
Rozdział III. Członkowie Stowarzyszenia – ich prawa i obowiązki
§ 8
- Stowarzyszenie tworzą członkowie: a) zwyczajni; b) wspierający;
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać katolik, osoba duchowna lub świecka, po przebyciu co najmniej II stopnia formacji rekolekcyjnej, która uczestniczy w działalności Stowarzyszenia w sposób stały, po złożeniu do Zarządu Stowarzyszenia pisemnej deklaracji o przystąpieniu do Stowarzyszenia.
- Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać katolik, osoba duchowna lub świecka, po ukończeniu Kursu Alpha lub innej ewangelizacji, po złożeniu do Zarządu Stowarzyszenia pisemnej deklaracji o przystąpieniu do Stowarzyszenia.
- Członkiem Stowarzyszenia nie może być ten, kto publicznie odstąpił od wiary katolickiej albo zerwał więź ze wspólnotą Kościoła lub podlega ekskomunice wymierzonej wyrokiem lub dekretem.
- Członkowie Stowarzyszenia mogą należeć do innych stowarzyszeń i organizacji, które nie sprzeciwiają się wartościom i zasadom nauki Kościoła Katolickiego.
§ 9
- Przyjęcia członków zwyczajnych i wspierających oraz nadanie statusu członkostwa dokonuje Zarząd Stowarzyszenia.
- Zarząd w szczególnych przypadkach może nadać członkowi wspierającemu status członka zwyczajnego, nawet jeśli osoba ta nie rozpoczęła formacji rekolekcyjnej wspólnoty.
- Dotyczy to w szczególności osób, które: a) co najmniej od 3 lat są członkiem wspierającym Stowarzyszenia, stale uczestniczą w życiu i korzystają z innych form formacji Stowarzyszenia oraz cieszą się dobrą opinią wśród innych członków Stowarzyszenia lub; b) stanowią grono założycielskie nowego Lokalnego Oddziału Stowarzyszenia.
§ 10
- Członkom zwyczajnym przysługuje prawo: a) biernego i czynnego uczestnictwa w wyborach władz Stowarzyszenia; b) korzystania z dorobku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia; c) udziału w dziełach podejmowanych przez Stowarzyszenie; d) zgłaszania wniosków odnoszących się do działalności Stowarzyszenia;
- Członkowie zwyczajni są zobowiązani: a) przestrzegać statutu Stowarzyszenia i działać na rzecz aktywnej realizacji jego celów; b) przestrzegać uchwał władz Stowarzyszenia; c) regularnie opłacać składki członkowskie, których wysokość określa Zarząd Stowarzyszenia;
§ 11
- Członkom wspierającym przysługuje prawo: a) udziału w dziełach podejmowanych przez Stowarzyszenie; b) zgłaszania wniosków dotyczących działalności Stowarzyszenia; c) udziału z głosem doradczym w walnych zebraniach Stowarzyszenia
- Członkowie wspierający są zobowiązani: a) przestrzegać postanowień Statutu i władz Stowarzyszenia; b) aktywnie wspierać działalność Stowarzyszenia w realizacji celów statutowych; c) dbać o dobre imię Stowarzyszenia;
§ 12
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek: a) dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, złożonej w formie pisemnej na ręce Zarządu; b) wykluczenia przez Zarząd z powodu wyraźnego naruszenia postanowień statutu, w szczególności poprzez: • zaprzestanie działalności na rzecz Stowarzyszenia; • nie stosowanie się do uchwał władz Stowarzyszenia; • postępowanie niezgodne z nauką Kościoła Katolickiego;
Rozdział IV Lokalne Oddziały Stowarzyszenia
§ 13
- Lokalne oddziały są podstawową komórką organizacyjną Stowarzyszenia.
- Oddziały te tworzą lokalni członkowie Stowarzyszenia.
- Oddział tworzy się na wniosek kapłana Diecezji Łomżyńskiej bądź osób świeckich stanowiących grono założycielskie nowego oddziału.
- Wniosek o utworzenie oddziału składa się do Zarządu Stowarzyszenia. Przed złożeniem wniosku osoby, o których mowa w ust. 2a muszą uzyskać zgodę proboszcza parafii, przy której dany oddział ma funkcjonować.
- Każdy oddział opracowuje Wewnętrzny Regulamin Organizacyjny Oddziału zatwierdzany przez Zarząd Stowarzyszenia, na podstawie którego organizuje pracę oddziału.
- Oddziały Stowarzyszenia posiadają lokalne władze, w pełni podległe władzom Stowarzyszenia.
- Lokalne władze tworzą:
- Walne Zebranie;
- Zarząd Oddziału z Przewodniczącym (Grono odpowiedzialnych i lider).
- W skład Walnego Zebrania z prawem głosowania wchodzą członkowie zwyczajni (tworzący dany oddział Stowarzyszenia), asystent kościelny Stowarzyszenia oraz opiekun duchowy oddziału. Pozostali członkowie mogą uczestniczyć z prawem do zgłaszania wniosków.
- Zarząd Oddziału w ilości 5 – 8 członków, w tym Przewodniczący, wybierany jest przez Walne Zebranie spośród lokalnych członków zwyczajnych Stowarzyszenia na 2 letnią kadencję.
- Przewodniczącym Zarządu Oddziału może być członek zwyczajny Stowarzyszenia po ukończeniu III stopnia formacji Stowarzyszenia, który nie pełnił funkcji Przewodniczącego w poprzedniej kadencji.
- Przepis ust. 8 nie dotyczy nowo utworzonego oddziału oraz oddziału, w którym przynajmniej 3 członków zwyczajnych nie ukończyło III stopnia formacji Stowarzyszenia.
- Przewodniczący Zarządu Oddziału w przypadku rezygnacji z pełnionej funkcji pozostaje członkiem Zarządu Oddziału. W tej sytuacji dopuszcza się 9 osobowy skład Zarządu Oddziału.
- W przypadku rezygnacji Przewodniczącego Zarządu Oddziału z pełnionej funkcji, członkowie zwyczajni oddziału dokonują wyboru nowego Przewodniczącego z zastrzeżeniem ust. 8 i ust. 8a.
- Kadencja wybranego w sposób określony w ust. 8c Przewodniczącego jest dokończeniem kadencji poprzedniego Przewodniczącego i kończy się wraz z upływem kadencji Zarządu Oddziału.
- Członkowie Zarządu Oddziału wybierają spośród siebie, zwykłą większością głosów, odpowiednią ilość Delegatów do Zarządu Stowarzyszenia w zależności od przypadających dla oddziału miejsc w Zarządzie Stowarzyszenia.
- Szczegółowe zasady wyboru i odwołania oraz kompetencje lokalnych władz określa Wewnętrzny Regulamin Organizacyjny Oddziału.
- Odziały posiadają opiekuna duchowego w osobie kapłana Diecezji Łomżyńskiej, wyznaczonego przez proboszcza parafii, przy której dany oddział funkcjonuje oraz zatwierdzonego przez Zarząd Stowarzyszenia.
Rozdział V. Władze Stowarzyszenia
§ 14
- Władze Stowarzyszenia tworzą:
- Walne Zgromadzenie,
- Zarząd,
- (uchylony)
§ 15
- Kadencja Zarządu Stowarzyszenia trwa 2 lata.
- W przypadku utworzenia nowego oddziału Stowarzyszenia dokonuje się zmiany w składzie Zarządu pod względem osobowym i proporcjonalnym.
§ 16
- Uchwały władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków zwyczajnych, jeżeli Statut nie stanowi inaczej.
- Uchwały podejmowane są w głosowaniu jawnym z wyjątkiem głosowania w sprawach osobistych;
- W przypadku równego rozłożenia głosów o przyjęciu bądź odrzuceniu uchwały decyduje głos Prezesa Zarządu.
Walne Zgromadzenie
§ 17
- Walne Zgromadzenie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia
- W skład Walnego Zgromadzania z prawem głosowania wchodzą: członkowie zwyczajni, asystent kościelny oraz opiekunowie duchowi oddziałów. Pozostali członkowie mogą uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu z prawem do zgłaszania wniosków.
- Walne Zgromadzenie zwoływane jest co najmniej raz w roku.
- Walne Zgromadzenie zwoływane jest przez Zarząd z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek 1/5 liczby członków zwyczajnych.
- W przypadku złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 4 Zarząd zwołuje Walne Zgromadzenie nie później niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania wniosku.
- Zarząd zawiadamia członków Stowarzyszenia o terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad Walnego Zgromadzenia na co najmniej 14 dni przed terminem zebrania.
- Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
- określenie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia,
- uchwalanie zmian statutu,
- uchylony
- odwoływanie wszystkich władz Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie utworzenia bądź likwidacji lokalnego oddziału Stowarzyszenia
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
- podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
Zarząd Stowarzyszenia
§ 18
- Zarząd jest organem wykonawczym Stowarzyszenia.
- Zarząd w ilości 8 – 10 członków składa się z Przewodniczących oraz delegatów Zarządów Oddziałów Stowarzyszenia wybieranych przez członków tych Zarządów. Oświadczenia woli za Stowarzyszenie składają dwaj członkowie Zarządu lub jeden członek Zarządu i asystent kościelny.
- Ilość członków Zarządu rozkłada się po równo na oddziały Stowarzyszenia, z zachowaniem minimum 2 przedstawicieli każdego z oddziałów. W związku z czym dopuszcza się również Zarząd w ilości większej niż 10 członków.
- Prezesem Zarządu Stowarzyszenia jest Przewodniczący Zarządu Oddziału Łomżyńskiego, a Wiceprezesem Przewodniczący Zarządu Oddziału Ostrołęckiego.
- Zarząd podejmuje uchwały na posiedzeniach, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż 2 razy do roku.
- W posiedzeniach Zarządu uczestniczy asystent kościelny.
- W posiedzeniach Zarządu mogą uczestniczyć opiekunowie duchowi oddziałów.
- Do kompetencji Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą pracą Stowarzyszenia,
- realizowanie celów Stowarzyszenia oraz uchwał Walnego Zgromadzenia,
- zatwierdzania Wewnętrznych Regulaminów Organizacyjnych lokalnych oddziałów Stowarzyszenia;
- nadzorowanie prac lokalnych oddziałów Stowarzyszenia
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu;
- przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
- zwoływanie Walnego Zgromadzenia,
- ustalanie wysokości składek członkowskich,
- powoływanie i odwoływanie Skarbnika Stowarzyszenia.
§ 19 (uchylony)
Rozdział VI. Majątek Stowarzyszenia
§ 20
- Majątek Stowarzyszenia tworzą:
- składki członkowskie,
- darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej,,
- dotacje, subwencje, udziały, lokaty.
- Posiadany i nabywany przez Stowarzyszenie majątek służy w całości na potrzeby realizacji celów statutowych z zachowaniem woli ofiarodawców.
- W przypadku rozwiązania Stowarzyszenia jego majątek przechodzi na rzecz Kurii Łomżyńskiej.
Rozdział VII. Postanowienia końcowe
§ 21
- Zmiany w niniejszym Statucie mogą być wprowadzane przez Walne Zgromadzenie większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków zwyczajnych i powinny być zatwierdzone przez Biskupa Łomżyńskiego.
- W przypadku braku kworum podczas Walnego Zgromadzenia zwołanego w pierwszym wyznaczonym terminie, Prezes lub Wiceprezes Zarządu (w razie nieobecności Prezesa), w uzgodnieniu z asystentem kościelnym, może wyznaczyć drugi termin Walnego Zgromadzenia.
- W drugim terminie Walnego Zgromadzenia wszystkie uchwały mogą być podejmowane zwykłą większością głosów w obecności dowolnej liczby członków zwyczajnych.
- Stowarzyszenie może rozwiązać lub czasowo zawiesić Biskup Łomżyński z własnej inicjatywy lub na wniosek Walnego Zgromadzenia, uchwalony większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania.
- Wszystkie decyzje podejmowane przez władze Stowarzyszenia wymagają aprobaty asystenta kościelnego.
- W kwestiach nieuregulowanych przez niniejszy statut Stowarzyszenie podlega odpowiednim przepisom Kodeksu Prawa Kanonicznego o prywatnych stowarzyszeniach wiernych i decyzjom Biskupa diecezjalnego